niedziela, 2 grudnia 2012

Francuska niedziela - danie główne

Ratatuille

Istnieje wiele różnych przepisów na ratatouille. Spotkałam się z wieloma, które radzą wcześniejsze opieczenie cukinii, papryki, bakłażana i cebuli w piekarniku, co pozwala zachować ich naturalną słodycz i dodaje specyficznego smaku całej potrawie. Tym razem jednakże zdecydowałam się na szybszą wersję:) Wiadomo, że danie tego typu najlepiej przygotowywać w lecie i wczesną jesienią, kiedy wszystkie warzywa są jeszcze świeże i naturalnie aromatyczne. Jeśli przygotowujemy je w zimie, będziemy musieli popracować trochę nad smakiem oddając nieco więcej świeżych i suszonych ziół. W każdym razie jeśli szukacie przepisu na coś nieskomplikowanego i niewymagającego wiele czasu - trafiliście w dziesiątkę.

Lista zakupów:

2 średniej wielkości cuknie
1 niewielki bakłażan
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
3 pomidory
1 łyżka maki pszennej
1 czerwona papryka
przyprawy prowansalskie suszone (majeranek, tymianek, rozmaryn, oregano) - około 2 łyżeczek łącznie (jeśli dysponujecie świeżymi ziołami - dodajcie je także)pęczek posiekanej świeżej bazylii
pieprz świeżo mielony, sol morska
odrobina pokruszonych płatków papryczki chili (ostrożnie z ilością - nawet odrobina mocno zaostrza smak potrawy, lepiej na początku dodać mniej i po jakimś czasie ewentualnie doprawić, jeśli danie jest dla nas zbyt łagodne).
2 łyżki oliwy z oliwek
pęczek zielonej pietruszki

Kroimy cukinię (nie obieramy jej wcześniej), paprykę i cebulę w większą około 3 centymetrową kostkę. Czosnek siekamy drobno lub ścieramy na tarce. Bakłażany kroimy w plastry, odkładamy do durszlaka i posypujemy duża ilością morskiej soli - odstawiamy na ok. 15- 20 minut. Sól sprawi, że warzywo puści soki i pozbędzie się naturalnej goryczki.  W tym czasie sparzamy pomidory wrzącą wodą i ściągamy z nich skórkę. Przepoławiamy i usuwamy pestki ze środka.
W dużym garnku z grubym dnem rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i wrzucamy cebulę. Smażymy, często mieszają ok. 7 minut do czasu aż się zeszkli. W międzyczasie odsączamy bakłażana z wody (najlepiej robić to odciskając po kilka plastrów w dłoni - zobaczycie, że z łatwością wypływa z niego woda). Kroimy na nieco mniejsze kawałki.
Cukinię, bakłażana i paprykę wrzucamy do papierowej torby lub większej miski, dosypujemy łyżkę mąki i potrząsamy, tak aby warzywa pokryły się równomiernie mąką. W międzyczasie do naszej smażącej się cebuli dodajemy czosnek na około 1 minutę, aż zacznie wydzielać silny aromat. Kolejnym krokiem będzie dodanie pozostałych warzyw oraz pokrojonych na większe cząstki pomidorów. Do warzyw dodajemy także zioła (suszone, jeśli mamy świeże lepiej dodać je dopiero pod koniec gotowania), chili, sól i pieprz do smaku.
Teraz danie powinno dusić się około 40 minut aż warzywa będą bardzo miękkie i pokryte sosem. Dzięki mące, sos powinien być dosyć gęsty i przez to danie może przywierać do dna garnka - należy je co ok 10 minut mieszać by temu zapobiec.
Około 5 minut przed końcem gotowania spróbujcie jak smakuje wasze ratatouille i doprawcie, jeśli uważacie za stosowne. Wtedy także dorzućcie świeże posiekane zioła jeśli nimi dysponujecie.
Gotową potrawę na talerzu posypcie świeżo posiekaną natką zielonej pietruszki.

Ja ratatouille podawałam dzisiaj z ryżem jaśminowym. Można je także spokojnie zjeść z ciemnym pieczywem albo bagietką posmarowaną świeżym masłem. Smacznego!