niedziela, 9 grudnia 2012

Polska wariacja

Dzisiaj wariacja na tematy polskie. Jeśli lubicie pierogi ruskie, te kotleciki powinny Was usatysfakcjonować - jest to właściwie klasyczne pierogowe nadzienie otoczone chrupiącą złotą panierką. Fajnie smakują z dodatkiem koperku - ja tym razem dodałam suszony.
Marchewki z groszkiem przedstawiać chyba nie trzeba:)
Zestaw smakuje świetnie z klasycznymi polskimi dodatkami jak domowe ogórki kiszone, sałatka z buraczków lub zielona sałata ze śmietaną.

Kotleciki z ziemniaków i twarogu

 

Lista zakupów (na 4 porcje):
- 1 kg ziemniaków
- 1 kostka twarogu półtłustego
- 1 duża cebula
- jajko
- bułka tarta
- koperek ogrodowy świeży i/lub suszony
- sól morska, świeżo mielony czarny pieprz
- oliwa do smażenia (ok. pół szklanki)

Ziemniaki obieramy i gotujemy w całości. Po odcedzeniu dodajemy do nich kostkę twarogu i łączymy na gładkie puree. Posiekaną w kostkę cebulę podsmażamy na złoto na oliwie, lekko solimy i dodajemy świeżo mielony pieprz. Dodajemy do masy ziemniaczano-twarogowej. Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem i koperkiem. Formujemy niewielkie kotleciki, panierujemy w roztrzepanym jajku i bułce tartej, smażymy na rozgrzanej oliwie z dwóch stron na złoty kolor. Odkładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. 


Kotleciki są delikatne, więc należy ostrożnie wyjmować je z patelni, a potem przekładać na talerze. Aby nadać im bardziej zwartą konsystencję, można do masy ziemniaczano-twarogowej dodać surowe jajko i dopiero wtedy formować kotleciki.


Marchewka z groszkiem (wersja dla leniuchów - z mrożonych warzyw)

 

Lista zakupów (na 4 porcje)
- mrożona mieszanka marchewki z groszkiem
- łyżka masła
- łyżka cukru trzcinowego
- łyżeczka soku z cytryny
- pół łyżeczki soli
- łyżka stołowa mąki pszennej
- 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego (bez cukru) lub kwaśnej śmietany

Do gotującej się lekko posolonej wody wrzucamy mrożone warzywa, gotujemy pod przykryciem około 10 minut aż zmiękną. Odlewamy większość wody, tak aby została tylko niewielka ilość na dnie. Dorzucamy masło, cukier, sok z cytryny i sól jeśli potrzeba. Gotujemy kilka minut pod przykryciem. Do osobnej miseczki odlewamy kilka łyżek wywaru z gotujących się warzyw, dodajemy mąkę i rozrabiamy, tak aby pozbyć się grudek. Dolewamy do marchewki i groszku, mieszając. Powtarzamy czynność z jogurtem ( w wersji light) lub śmietaną - w miseczce mieszamy jogurt i kilka łyżek wywaru, dolewamy do dania, mieszamy. Sos powinien być jednolity, pozbawiony grudek. Jeśli nie jest wystarczająco gęsty - można dorzucić jeszcze trochę mąki.